Lista e plotë e nominimeve për çmimet Grammy 2020

Prishtinë | 20 Nën 2019 | 16:39 | Nga Ekonomia Online

Kanë dalë nominimet për çmimet e më të mirëve të vitit në muzikë, Grammy 2020.

Billie Eilish, Ariana Grande, Lizzo e Lil Nas X prijnë nominimet për çmimet Grammy 2020.

Për këta artistë është hera e parë që po nominohen dhe kanë arritur të marrin numrin më të madh, Lizzo me tetë dhe Ariana e Lil Nas X me nga gjashtë secili.

Edhe Taylor Swift ka arritur të marrë 3 nominime, megjithëse albumi i saj ‘Lover’ nuk ishte në garë për t’u nominuar këtë vit.

Ceremonia e Grammy Awards do të mbahet më 20 janar 2020 në Staples Center në Los Angeles.

Albumi i vitit
Bon Iver – i,i
Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell!
Billie Eilish – When We All Fall Asleep Where Do We Go
H.E.R. – I Used to Know Her
Lil Nas X – 7
Lizzo – Cuz I Love You
Vampire Weekend – Father of the Bride

Videoklipi i vitit
Bon Iver – Hey Ma
Billie Eilish – Bad Guy
Ariana Grande – 7 rings
H.E.R. – Hard Place
Khalid – Talk
Lil Nas X – Old Town Road
Lizzo – Truth Hurts
Post Malone – Sunflower

Kënga e vitit
Lady Gaga – Always Remember Us This Way
Billie Eilish – Bad Guy
Brandi Carlile – Bring My Flowers Now
H.E.R. – Hard Place
Taylor Swift – Lover
Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell
Lewis Capaldi – Someone You Love
Lizzo – Truth Hurts

Artisti më i mirë i ri
Black Pumas
Billie Eilish
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalía
Tank and the Bangas
Yola

Performanca më e mirë pop-solo
Beyoncé – Spirit
Billie Eilish – Bad Guy
Ariana Grande – 7 rings
Lizzo – Truth Hurts
Taylor Swift – You Need to Calm Down

Albumi më i mirë rep
Dreamville – Revenge of the Dreamers III
Meek Mill – Championships
21 Savage – I Am > I Was
Tyler, the Creator – IGOR
YBN Cordae – The Lost Boy

Performanca më e mirë R&B
Daniel Caesar – Love Again [ft. Brandy]
H.E.R. – Couldn’t Been Her [ft. Bryson Tiller]
Lizzo – Exactly How I Feel [ft. Gucci Mane]
Lucky Daye – Roll Some Mo
Anderson .Paak – Come Home [ft. Andre 3000]

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme