Mbahet koncerti i parë me publikun të inkubuar në flluska hapësinore

Prishtinë | 27 Jan 2021 | 15:26 | Nga Ekonomia Online

Publiku me flluska është një audiencë hapësinore për koncertet në kohën e Covid-19.

Ideja inovative e grupit ‘Flaming Lips’ rezultoi me dy koncerte në Oklahoma këtë muaj, duke mbrojtur fansat e tyre dhe veten e tyre nga njëri-tjetri, duke i vendosur të gjithë të pranishmit brenda flluskës së tyre në mënyrë që ta bëjnë koncertin “më të sigurt se sa të shkosh në një dyqan ushqimesh”, tha frontmani i grupit, Wayne Coyne .

“Ne i mbledhim të gjithë dhe më pas i çojmë rresht pas rreshti te flluskat e tyre”, i tha Coyne, një entuziast Revistës “Rolling Stone” muajin e kaluar, duke treguar strategjinë e re të koncerteve.

“Sapo të jeni në flluskë, mund të bëni çfarë të dëshironi, dhe kjo është bukuria e saj. Kjo është ajo që kemi kaluar pjesën më të madhe të kohës duke zbuluar. Pjesa muzikore e saj, ne e zbritëm atë ide këtu”, tha ai.

Çdo flluskë mban deri në tre persona, dhe secila shfaqje mund të strehojë deri në 100 flluska, raportoi BBC për konfigurimin e “flluskës hapësinore” në Kriterin e vendit të qytetit Oklahoma.

Metoda duket se jo vetëm funksionon, por vështirë se e largon euforinë e muzikës live: Video e performancës tregon një publik të entuziazmuar duke kërcyer ndërsa grupi interpretojnë, flluskat i bëjnë ata më të sigurt, por jo më të ngadaltë për të reaguar ndaj shfaqjes.

Flaming Lips kanë punuar për konceptin e audiencës së flluskuar për muaj me radhë dhe kanë përdorur topat plastikë gjithashtu në tetor.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme