Teknika relaksuese që e praktikoi edhe Angelina Jolie po rekomandohet për trajtimin e menopauzës

Prishtinë | 17 Jan 2019 | 19:32 | Nga Ekonomia Online

Shkencëtarët amerikanë po rekomandojnë se një teknikë relaksuese e cila redukton stresin dhe ankthin, mund të ndihmojë gratë për të zbutur simptomat e menopauzës.

Kjo teknikë sipas raporteve, është praktikuar edhe nga Angelina Jolie si dhe Emma Ëatson, njofton Klan Kosova.

Ndryshimet e humorit dhe dhe zemërimet janë të zakonshme gjatë menopauzës, të cilat shumica e grave kalojnë në mes të moshës 45 dhe 55 vjeç.

Efektet mund të jenë afatgjata dhe të vështira për t’u parandaluar, por ekspertët tani sugjerojnë të marrin në konsideratë të tashmen dhe akordimi në mendimet e tyre mund t’i ndihmojë gratë të ndihen më mirë.

Ata thanë se vëmendja, e cila po shijon një bum në popullaritet së bashku me meditimin, mund të jetë një “mjet premtues” për gratë e moshës së mesme, njofton Klan Kosova.

Të ngjashme