Vanessa Bryant më në fund gjen zgjidhje me kompaninë e helikopterëve për vdekjes së burrit dhe të vajzës së saj

Prishtinë | 23 Qer 2021 | 10:29 | Nga Ekonomia Online

Vanessa Bryant ka gjetur zgjidhje në padinë për vdekje kundër Island Express, kompania që zotëronte helikopterin e dënuar në rrëzimin që i kushtoi me jetë burrit të saj Kobe, vajzës Gigi dhe shtatë të tjerëve në janar të vitit 2020.

Ekipi ligjor i 39-vjeçares kohët e fundit paraqiti një ‘një njoftim zgjidhjeje’ në gjykatë, me kushtet e zgjidhjes në fjalë që të mbeteshin ‘konfidenciale’, shkruan DailyMail.

Gjykata ende duhet të nënshkruajë marrëveshjen, sipas dokumenteve ligjore të siguruara nga TMZ të martën.

Vanessa fillimisht ngriti padinë për vdekje në shkurt të vitit 2020 në Gjykatën Supreme të Los Angeles.

Padia deklaroi se piloti i helikopterit Ara Zobayan, ishte i pakujdesshëm dhe neglizhent gjatë fluturimit në kushte atmosferike me re më 26 janar dhe duhet të kishte ndërprerë fluturimin.

Zobayan ishte midis nëntë personave të vrarë në përplasje. Procesi gjyqësor me emrin Island Express Helicopters Inc. gjithashtu shënjestroi përfaqësuesin ligjor të Zobayan, të renditur vetëm si ‘Doe 1.’

Padia e Vanessës pohoi se Zobayan ishte neglizhent në tetë mënyra të ndryshme, duke përfshirë dështimin për të vlerësuar siç duhet motin, fluturimin në kushte për të cilat ai nuk ishte pastruar dhe dështimin për të kontrolluar helikopterin.

Shkelja e detyrës dhe neglizhencës së ‘Defendant Island Express Helicopters’ shkaktoi lëndime dhe dëmtime dhe i ndjekur Kobe Bryant, mbeti i vdekur si rezultat i drejtpërdrejtë i sjelljes neglizhuese të Zobayan për të cilën helikopterët e kompanisë ‘Defendant Island Express Helicopters’ janë përgjegjës në të gjitha respektet, thuhet në proces gjyqësor.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme