Vdes në moshën 81 vjeçare producenti legjendar i muzikës Phil Spector

Prishtinë | 17 Jan 2021 | 18:05 | Nga Ekonomia Online

Ka ndërruar jetë prodhuesi i muzikës amerikane, Phil Spector, në moshën 81 vjeçare.

Lajmin për vdekjen e tij e ka konfirmuar shërbimi i burgut në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës përmes një deklarate.

Spector po vuante dënimin me burg për vrasjen e aktores hollivudiane Lana Clarkson në vitin 2003.

Ai revolucionarizoi muzikën pop me formulën e tij të prodhimit të muzikës “muri i zërit”.

I ndjeri ka bashkëpunuar me “the Beatles”, “the Righteous Brothers and Ike”, si dhe me Tina Turner.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme