10 plazhet më të bukura në botë

Prishtinë | 25 Gus 2019 | 23:00 | Nga Ekonomia Online

10 arsye për të filluar planifikimin e pushimeve verore sa më shpejtë të jetë e mundur.

Nëse jeni duke planifikuar udhëtimin e një jete, një pushim në plazhet e ëndërruar prej kohës, po ju njohim me 10 më të mirat. Udhëtimi në këto vende do jetë një eksperiencë fantastike.

1-Plazhi Railay, Tajlandë. Shkëputur nga pjesa tjetër e krahinës nga shkëmbinjtë e lartë gëlqerorë, Railay Beach është i arritshëm vetëm me anije, duke e bërë atë një nga plazhet më paqësore dhe më të bukura të Tajlandë.

2-Whitehaven Beach, Australi. Bregu lindor i Australisë është shtëpia e disa plazheve legjendare-Whitehaven Beach, uji i bruztë është i mrekullueshëm, vetëm shikoni për ato peshkaqenë.

Image result for Monterosso Al Mare

3-Monterosso Al Mare, Itali. Plazhi i vetëm me rërë në Cinque Terre, është një nga vendet më magjike të rivierës italiane.

Image result for Tunnels Beach, Kauai, Hawaii

4-Tunnels Beach, Kauai, Hawaii. Një nga vendet më të mira për zhytje në bregun e Kauai-së, shkëmbinj nënujorë koralesh në Tunnels Beach janë të përshtatshme për zhytësit e të gjitha niveleve të aftësive.

5-Durdle Door, Angli. Ky hark natyror gëlqeror është i përkryer dhe i izoluar për të shijuar qetësinë dhe magjinë e natyrës.

6-Anse Source d’Argent, Seychelles. Ka shumë plazhe të bukura me rërë të bardhë në Seychelles për të numëruar, por Anse Source d’Argent në La Digue është i njohur për të qenë një nga më të mirët.

7-Tulum, Meksikë. Rrënojat e lashta Mayan me pamje nga plazhet me rërë të bardhë dhe ujërat e ndritshme blu të Tulumit ndjejnë një botë larg asaj që jetojmë.

8-Cala Goloritzè, Sardenja. Ky plazh i vogël është një vend i ëndrrave për alpinistë, rreth 150 metër shkëmbinj guri për të zbritur deri në plazh.

9-Bells Beach, Australi. Shkëmbinjtë e lartë ofrojnë një sfond dramatik në amfiteatrin natyror të këtij oazë të mrekullueshme australiane.

10-Banja, Ishujt e Virgjër Britanikë. Shkëmbinjtë e mëdhenj prej graniti formojnë pishina të cekët që e laheni dhe zhyteni.


Fjalë Kryesore:

Të ngjashme