Diamanti i rrallë shitet për çmim rekord

Prishtinë | 14 Nën 2018 | 10:36 | Nga Ekonomia Online

Një diamant i rrallë rozë është shitur për 50.3 milionë franga zvicerane në një ankand, duke thyer rekord për karat.

“Trashëgimia Rozë”, me më pak se 19 karatë, u ble nga brendi amerikan Harry Winston në një ankand në Gjenevë.

Çmimi prej 2.6 milionë dollarësh për karat është rekord i ri i botës, sipas shtëpisë së ankandeve “Christie’s”.

Para shitjes, ky diamant vlerësohej mes 30-50 milionë dollarësh, dhe u shit për vetëm pesë minuta pas daljes në ankand.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme