Histori, Skënderbeu lë betejën e Nishit dhe niset për Krujë

Prishtinë | 03 Nën 2019 | 10:22 | Nga Ekonomia Online

Më datë 3 nëntor 1443 është një datë historike për Shqipërinë, pasi Skënderbeu do të linte betejën e Nishit dhe do të nisej për në Krujë, ku më pas edhe do të luftonte kundër Osmanëve për 25 vite me radhë.

Ngjarjet më të rëndësishme të kësaj date

644 – Umar ibn al-Chattab, kalifi i dytë mysliman u vra nga një skllav persian në Medina.

1443 – Skënderbeu la betejën e Nishit, për t’u nisur për në Krujë.

1792 – U hap Universiteti i Guadalajaras në Meksikë.

1918 – Polonia merr pavarësinë nga Rusia.

1954 – Seria e parë filmave Godzilla paraqitet në Japoni.

1967 – Lufta e Vietnamit: Filloi Beteja në Dak To.

1970 – Salvador Allende u shpall president i Kilit.

1972 – Salvador Allende krijoi qeverinë e armatës civile në Kili.

1990 – Gjermania Lindore dhe Perëndimore u bashkuan më pak se një vit pas rënies së murit,

Lindje

39 – Lukani, historian romak

1604 – Osman II, sulltan i Perandorisë osmane.

1863 – August Heimer (1863-1930), gjeolog gjeograf dhe shkrimtar suedez.

1921 – Charles Bronson, aktor dhe regjisor amerikan

Vdekje

1954 – Henri Matisse, piktor francez.

1969 – Wilhelm Reich, psikiatër austriak(* 1897.)

1970 – Petar II. Karađorđević, mbreti i fundit jugosllav (* 1923.)

1981 – Edvard Kocbek, letrar slloven (* 1904.)

1995 – Jean-Bédel Bokassa, kryetar pastaj mbret i Republikës Qendrore Afrikane (* 1921.)

2005 – Hrvoje Bartolović, shahist kroat (* 1932.)

2007 – Toni Kljaković, këgëtarë kroat.

Festa dhe përvjetorë

1903 – pavarësia e Panamasë

1978 – pavarësia e Republikës Dominikane

Të ngjashme