Misteri i djalit të zhdukur të Gaddafit

Prishtinë | 17 Jan 2019 | 20:01 | Nga Ekonomia Online

Hannibal Gaddafi, djali i Muamar Gadafit është kthyer në qendër të vëmendjes për shkak të faktit se diplomacia ruse është përkushtuar në çështjen e të burgosurit ditëve të fundit, trasnmeton Gazeta Metro

Hannibal i njohur për luftime dhe trafikim të njerëzve, u kap në Liban pas vdekjes së babait të tij dhe askush nuk dëgjoi më për të, mirëpo vëmendja është kthyer prap te ai tani që diplomacia ruse po punon për lirimin e tij.

Djali i revolicionarit liban kujtohet edhe prej kapriçove të klanit ’Gadhafi ‘në ditët e tij të arta, gra të bukura që ndaheshin me mysafirët dhe besnikët, grushta nëpër  klube, përleshje me policët evropian, grindje të paharrueshme me menaxherët e hoteleve më luksoze në Romë e Paris për dëmet dhe britma gëzimi, trasnmeton Gazeta Metro

Hannibal Gaddafi  u përfshi edhe në trafikim prostitutash të profilit të lartë në Côte d’Azur. Vetëm Zvicra kishte sukses në vendosjen e një sanksioni ndaj tij, tre ditë burgim për rrahjen e dy marokeneve të stafit të tij, por edhe për këtë u lirua me kusht.

Hannibal sipas të përditshmes saudite botuar në Londër,’ Al Sharq al Eusat, Kremlin’i ka marrë edhe një hap drejt kryetarit të parlamentit libanez, lideri Nabih Berri i Amali (partia shiite e themeluar nga Musa Sadr), për të kërkuar lirimin e djalit të Gaddafit.

Edhe Presidenti sirian Bashar al-Assad do të përfshihet dhe sigurisht rusët nuk mund të kthehen prapa, sepse për ta kjo i detyrohet mbijetesës politike dhe fizike të regjimit të tij. Një veprim që zbulon vëmendjen e ripërtërirë me të cilën Rusia e Vladimir Putinit shikon Libinë.

Para Krishtlindjeve një emisar pak i rëndësishme i Saif Al Islam, djali Gaddafi më shumë politik dhe vëllai i Hannibalit, janë pranuar edhe nga diplomatët e Moskës. Sot ata e lartësojnë atë sukses në përpjekje për t’u takuar edhe me udhëheqësit më të lartë evropianë. Në të njëjtën kohë rritjen e mbështetjes ruse Khalifa edhe Haftar, ish-Gaddafët e përdorin si të fortit e Cyrenaica.

Jo çuditërisht, diplomacia italiane ka mbështetur ndihmën e një prej Moskës për të siguruar praninë e Haftar në Konferencën e Palermos nëntorin e kaluar, e cila u drejtua nga ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov. Kështu, Rusia po pozicionohet për të luajtur pjesën më të madhe në konferencën e Libisë që OKB do të donte të organizonte.

Të ngjashme