Pamje spektakolare e trafikut në Los Anxhelos (Foto)

Prishtinë | 06 Mar 2018 | 15:40 | Nga

Los Anxhelos ndoshta është aq i famshëm për bllokimet e trafikut, ashtu siç është për shenjën e Hollivudit në kodrën e famshme.

Dhe “çmimi” që duhet paguar për këtë famë është trafiku i mbingarkuar për milje të tëra në LA.

Megjithë zgjerimin e planifikuar të sistemit hekurudhor Los Anxhelos, popullariteti në Playa Vista, lagjen Westside dhe në lagjen beachfront të Santa Monica, e bën LA një ndër qytetet me trafikun më të rënduar në botë.

“Një nga gjërat që ka karakterizuar Los Anxhelos gjatë shekullit të kaluar është se zona metropolitane ka vazhduar të rritet”, thotë Brian D Taylor, drejtor i Qendrës Lewis për Studimet e Politikave Rajonale dhe Instituti i Studimeve të Transportit në UCLA Shkolla Luskin e Çështjeve Publike.

“Është portretizuar në media dhe filma si një qytet me diell dhe palma, dhe trakte të shtëpive të një familje që shtrihen në horizont – kur në të vërtetë, si një zonë e urbanizuar, është më e dendura në vend, më shumë se në New York”.

Të ngjashme