Vajza më e gjatë në botë është vetëm 11-vjeçare

Prishtinë | 12 Maj 2021 | 23:38 | Nga Ekonomia Online

Aktualisht, sipas rekordeve botërore të Guinness, vajza më e gjatë e botës është Sophie Hollins (12) nga Anglia. Ajo është 188 centimetra e gjatë. Por duket se ky rekord tashmë nuk i takon asaj.

Kinezja Zhang Ziyu është 11-vjeçare dhe është 210 centimetra e gjatë. Besohet se ajo është vajza më e lartë në botë, transmeton lajmi.net.

Prindërit e saj janë lojtarë profesionistë të basketbollit dhe të dy janë mbi dy metra të gjatë.

Megjithatë, është e pazakontë që një fëmijë prej 11 vjetësh të jetë kaq i gjatë. Zhang ishte tashmë 160 centimetra në klasën e parë. Tani quhet femër Yao Ming.

Yao Ming është një lojtar profesional kinez i basketbollit dhe është 2.29 metra i lartë.

Por nëse Zhang vazhdon të rritet, ajo mund të jetë më i gjatë se ai.

Ashtu si prindërit e saj Zhang Ziyu është një lojtar basketbolli shumë i talentuar.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme