Vendet ku duhet të shkoni nëse fillon lufta nukleare

Prishtinë | 20 Tet 2016 | 10:03 | Nga

Zëvendës kryeministri i Turqisë Numan Kurtulmus ka thënë për agjencinë e lajmeve Anadolu se luftimet  e Amerikës dhe Rusisë në Siri mund të jenë fillimet e një lufte nukleare.

Ndërsa nëse duhet t’i ikni një sulmi të tillë duhet të largoheni nga shtetet të cilat kanë në pronësi ose janë pjesë e ndonjë aleance që kanë armë nukleare, transmeton portali arbresh.info.

Sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë më shumë se 90% të numrit të përgjithshëm të armëve nukleare të botës.

Nga kjo mund të supozohet se konflikti do të ndodhte mes këtyre shteteve si dhe raketat do të hidheshin po në këto shtete.

Më poshtë janë paraqitur hartat e shteteve me më së shumti armë nukleare.

12122-yxgdu4

nuclearmap

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme