10 shenja se trupi juaj nuk ka ujë

Prishtinë | 02 Nën 2019 | 22:27 | Nga Ekonomia Online

Kuptimi i shenjave të dehidrimit do t’ju ndihmojë të dini kur keni nevojë për të rritur sasinë ujit në organizmin tuaj.

Uji përbën rreth dy të tretat e peshës trupore dhe një person nuk mund të mbijetojë pa ujë, për më shumë se disa ditë. Çdo qelizë, ind dhe organ në trup varet nga uji.

Ai luan role shumë të rëndësishme, për shembull:

Ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve të trupit. Rregullon dhe ruan temperaturën e trupit. Lubrifikon nyjet dhe sytë tuaj. Ai mbron indet, shtyllën kurrizore dhe nyjet tuaja. Ndihmon trupin tuaj që të largojë mbeturinat dhe toksinat. Ndihmon tretjen. Ndihmon në kontrollin e marrjes së kalorive. Ndihmon lëkurën tuaj të duket e bukur dhe rinore.

Pa ujë, trupi juaj nuk do të funksiononte siç duhet. Prandaj, është e rëndësishme të mbani trupin tuaj të hidratuar.

Për të qëndruar të hidratuar, pini lëngje dhe hani ushqime që kanë përmbajtje të lartë uji.

Ndonjëherë, trupi juaj mund të humbasë ujë më shumë se zakonisht. Kjo mund të ndodhë për shkak të aktivitetit të fortë fizik, djersitjes së tepërt, diarresë, të vjellave, diabetit dhe urinimit të shpeshtë.

Kjo shkakton një çekuilibër elektrolit në trupin tuaj, duke çuar në dehidratim dhe duke e bërë të vështirë për trupin tuaj që të funksionojë për të mirë të tij.

Shumë njerëz nuk janë në dijeni kur trupi i tyre nuk ka ujë të mjaftueshëm.

Kuptimi i shenjave të dehidrimit do t’ju ndihmojë të dini kur keni nevojë për të rritur sasinë ujit në trupin tuaj.

Këtu janë shenjat paralajmëruese 10 që tregojnë se trupi juaj ka mungesë uji.

  • DHIMBJE KOKE DHE NDJESHMËRI NDAJ DRITËS

Dhimbje koke dhe ndjeshmëri janë disa nga shenjat e mundshme që tregojnë se trupit tuaj i mungon uji.

Një rënie në nivelin e hidratues të trupit tuaj të çon në një sasi të reduktuar të lëngjeve që rrethojnë trurin tuaj, të cilat e mbrojnë atë nga përplasjet e butë dhe lëvizja.

Kjo shkakton dhimbje koke bezdisshme, si dhe migrenë. Për më tepër, dehidratimi redukton qarkullimin e oksigjenit dhe gjakut në tru.

Kur vuani nga dhimbjet e koke, në vend që tëpini një qetësues, pini një gotë uji.

Nëse dhimbja e kokës është për shkak të dehidrimit, ajo do të largohet së shpejti.

  • “MJEGULL E TRURIT” OSE PËRQENDRIM I DOBËT

Ndërsa truri i njeriut përbëhet nga rreth 90 për qind ujë, ai përfundimisht dërgon shenja kur është dehidratuar.

Mungesa e ujit në tru mund të ndikojë në vendimmarrjen tuaj, kujtesën dhe gjendjen shpirtërore.

Dehidratimi madje mund të shkaktojë simptoma të mjegullimit të trurit, të tilla si harresë dhe vështirësi për t’u fokusuar, menduar dhe komunikuar.

Një studim i vitit 2013 thotë se dehidratimi është një nga problemet më të shpeshta që shkakton nga mjegullën e trurit, së bashku me lodhjen, mungesën e gjumit, dhe ndjenjën e zbehjes.

  • AROMË NGA GOJA DHE GOJË E THATË

Aroma e keqenga goja është një tjetër shenjë që trupi tuaj i mungon uji.

Për shkak të mungesës së ujit, trupi juaj prodhon më pak pështymë, e cila përmban veti antibakteriale. Kjo çon në një rritje të tepërt të baktereve në gojë, duke shkaktuar erën e keqe.

Së bashku me aromën e keqe, mund të keni një gojë të thatë.

Uji punon si një lubrifikant, i cili mban membranat e mukozës në fyt të lagura, duke parandaluar kështu tharjen e gojës.

  • KAPSLLËKUT DHE ÇRREGULLIME TË TJERA TË TRETJES

Uji ndihmon në lubrifikimin e sistemit të tretjes dhe mban aparatin tretës të butë dhe të pastër.

Kjo ndihmon të ketë lëvizje të rregullta të zorrëve duke parandaluar kapsllëkun.

Humbja e tepërt e lëngjeve për shkak të diarresë ose të vjelljes mund të ngurtësojë stools dhe të çojë në kapsllëk.

Mungesa e ujit në trup mund të shkaktojë edhe djegie të zorrëve dhe dispepsi.

Një studim i vitit 2003 i botuar në Gazetën Europiane të Ushqyerjes Klinike vëren se humbja e lëngjeve dhe kufizimi i lëngjeve rrisin kapsllën.

Prandaj është e rëndësishme të ruhet hidratimi për të parandaluar kapsllëkun.

  • DËSHIRA PËR USHQIME TË NDRYSHME (NEPSI)

Herën tjetër kur të keni një dëshirë të madhe par ushqim, pini një gotë ujë para se të fusni diçka në gojën tuaj.

Kur jeni të dehidratuar, trupi juaj dërgon sinjale të rreme në trurin tuaj se ju jeni të uritur, kur në të vërtetë ju keni etje.

Dëshirat për një gjë të kripur mund të jenë për shkak të humbjes së ujit dhe elektroliteve në trup.

Thjesht pini një pije që përmban natriumi, ose bëni uji me limon duke përzier lëngun e një limoni në një gotë ujë së bashku me 1 lugë çaji kripë.

Njerëz të tjerë ndjejnë dëshirën për të ngrënë për diçka të ëmbël.

Kjo ndodh kur trupi juaj përjeton vështirësi me prodhimin e glikogjenit.

Në këtë rast, zgjidhni fruta si shalqi, papaja ose manaferrat të cilat janë të ëmbla si dhe me përmbajtje të lartë të ujit.

  • ZVOGËLIMI I URINIMIT DHE NDRYSHIMI I NGJYRËS

Besoni apo jo, nëse nuk e përdorni banjën brenda disa orëve, trupi juaj ndoshta nuk ka ujë.

Një sasi e shëndetshme e marrjes së ujit rezulton me urinim të rregullt, rreth katër deri në shtatë herë në ditë.

Ndërsa trupi juaj liron toksina përmes urinimit, mos urinimi në intervale të rregullta mund të jetë problematik.

Gjithashtu, vështroni ngjyrën e urinës tuaj.

Është një tregues i rëndësishëm i nivelit tuaj të hidratimit.

Urina e pastër dhe me ngjyrë të qartë e të lehtë tregojnë një trup të mirë hidratuar, ndërsa urina e turbullt ose e verdhë e errët tregon urinën e koncentruar dhe zakonisht është një shenjë që trupi juaj nuk ka ujë.

  • LODHJA DHE LETARGJIA

Nëse ndiheni të lodhur dhe të fjetur, mund të jetë për shkak se trupi juaj është dehidratuar.

Mungesa e ujit shkakton presion të ulët të gjakut dhe furnizim joadekuat të oksigjenit në të gjithë trupin, përfshirë edhe trurin.

Mungesa e oksigjenit shkakton përgjumje, lodhje dhe një ndjenjë letargjike.

– Për më tepër, kur je i dehidratuar, trupi juaj duhet të punojë shumë më tepër për të siguruar qarkullimin e duhur të gjakut, transportimin e ushqyesve dhe madje edhe frymëmarrjen.

Shpenzimi ekstra i energjisë ju bën të lodhur më shpejt se zakonisht.

Të qënit i hidratuar është një nga mënyrat më të lehta për vigjilencë dhe energji, prandaj mbani gjithmonë një shishe me ujë.

  • DHIMBJE E KYÇEVE DHE MUSKUJVE

Uji është një komponent vital i kyçeve të shëndetshme dhe kërceve.

Në fakt, ato përmbajnë rreth 80 për qind të ujit.

Kur trupi juaj nuk ka ujë, kockat tuaja fillojnë të fërkohen me njëra-tjetrën, duke shkaktuar dhimbje nëkyçe.

– Kur trupi juaj është i hidratuar mirë, kyçet tuaja mund të përballojnë lëvizjet e papritura, të tilla si vrapimi, hedhja ose rënia pa probleme, pa ndonjë dhimbje.

Për më tepër, zbrazja e lëngjeve përmes djersitjes mund të shkaktojë kontraktim të muskujve, duke çuar në dhimbje.

  • LËKURË DHE BUZË TË THATA

Një shenjë tjetër që trupit tuaj i mungon uji është lëkura e thatë pa elasticitet.

Lëkura është organi më i madh i trupit dhe kërkon pjesën më të madhe të ujit për të t’u mbajtur në gjendje të mirë.

Niveli i pakët i ujit shkakton më pak djersitje, që do të thotë se trupi nuk është në gjendje të nxjerrë nëpërmjet djersës papastërtinë e tepërt dhe vajin e akumuluar në lëkurë gjatë gjithë ditës.

Për më tepër, meqë uji i ndihmon në largimin e toksinave nga trupi, dehidrimi rrit rrezikun e akneve, ekzemës dhe psoriazës.

Një tjetër shenjë e dukshme e dehidrimit janë buzët e thara dhe të çara.

Prandaj, së bashku me hidratimin e lëkurës tuaj me një krem të mirë, sigurohuni që të hidratoni lëkurën tuaj nga brenda duke pirë sasi të mjaftueshme të ujit.

  • RITËM I PËRSHPEJTUAR I ZEMRËS

Dehidrimi gjithashtu ka një ndikim të drejtpërdrejtë në ritmin dhe performancën e zemrës.

Dehidratimi shkakton një rënie në vëllimin e plazmës, duke e bërë gjakun më të trashë.

Kjo ndikon në qarkullimin e gjakut dhe rrit ritmin e punës së zemrës.

Studiuesit kanë zbuluar se shkalla e rrahjes së zemrës ndryshon mesatarisht tre rrahje në minutë për çdo ndryshim të peshës trupore prej 1 për qind që rezulton nga dehidrimi.

Për më tepër, dehidrimi shkakton ndryshime në elektrolitet e pranishme në trupin tuaj, duke çuar në presion të ulët të gjakut.

Për shkak të stresit shtesë në trupin tuaj, palpitacionet e zemrës bëhen më të shpejta. Kjo mund të jetë e frikshme dhe shkakton ankth dhe panik.

Nëse ndjeni zemrën tuaj duke rrahur më shpejt, provoni të pini ujë me ngadalë për të parë nëse ndjeheni më mirë.

Nëse problemi vazhdon, konsultohuni me mjekun tuaj menjëherë.

Të ngjashme