12 shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit të veshkëve

Prishtinë | 24 Nën 2018 | 15:31 | Nga Ekonomia Online

Kanceri është një nga smundjet më të rrezikshme.

Kanceri i veshkëve është njëra nga sëmundjet më të përhapura në Britani të Madhe, shkruan Daily Star, trasnmeton lajmi.net.

Më shumë se 12.000 njerëz në Britani të Madhe janë të diagnostifikuar me kancer në veshkë çdo vit, sipas statistikave të vitit 2014.

Kanceri i veshkëve është kanceri i shtatë më i zakoshëm në Britani të Madhe dhe më shumë është i përhapur te meshkujt.

Por ju duhet t’i dini shenjat paralajmëruese të kësaj sëmundje vdekjepruese:

1. Gjaku më urinën tuaj
2. Ndjeni dhimbje të vazhdueshme poshtë shpinës
3. Një gungë poshtë shpinës
4. Lodhje ekstreme
5. Humbje e oreksit
6. Tension i lartë
7. Temperaturë të lartë mbi 38C
8. Djersitje natën
9. Burrat, fryerje të venave në testikujt
10. Fryrje në qafën tuaj
11. Dhimbje e kockave
12. Pështyni gjak.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme