5 arsye pse po shtoni peshë

Prishtinë | 10 Dhj 2019 | 19:52 | Nga Ekonomia Online

Arsyeja pse po fitoni peshë shtesë mund të mos ketë asnjë lidhje me atë që hani. Shikoni gjërat e mëposhtme dhe mund të gjeni një përgjigje se pse kohët e fundit po shtoni disa kile shtesë.

1.Ndryshimet e jetës

Gjërat ndryshojnë, pavarësisht nëse është puna juaj, statusi i marrëdhënies ose fëmijët tuaj që shkojnë në kolegj, të gjitha këto ndërrime të jetës mund të ndikojnë në zakonet tuaja të ngrënies. Stresi dhe ankthi vijnë së bashku edhe kur po përjetoni ndryshime pozitive në jetën tuaj.

2.Gjumi jo i mjaftueshëm

Gjumi jo i mjaftueshëm mund të ketë një ndikim të madh në peshën tuaj. Kur nuk flini mjaftueshëm, filloni të merrni vendime të këqija në lidhje me ushqimin. Ju zgjidhni më shumë ushqime të yndyrshme, niseshte, të mbushura me kalori.

3.Plakja me kalimin e kohës

Ndërsa plakemi, metabolizmi ynë ngadalësohet. Kështu që ne duhet të ushtrojmë rregullisht për të mbajtur nën kontroll peshën tonë. Ushtrimi në kombinim me një konsum të ulët kalorie është ndoshta mënyra më e mirë për të mbajtur peshën tuaj.

4.Humbja e muskujve

Pas moshës 30 vjeç, muskujt tanë fillojnë të humbasin forcën, kështu që është e detyrueshme të përfshihemi në stërvitje të forcës.

5.Rrezikshmëria e dietës

Shumica e planeve të dietave janë vërtet të rrepta. Aq sa mund të prishin zakonet tuaja të ngrënies për të fituar edhe më shumë peshë. Të gjitha dietat shoqërohen me vendosjen e kile shtesë pasi të keni dalë nga dieta. Mënyra më e sigurt dhe më e lehtë për të mbajtur nën kontroll peshën tuaj është të vini re kur jeni të uritur ose të plotë dhe të merrni vendime të mira. Zgjidhni ushqime të shëndetshme dhe mos harroni për kaloritë në pije.

Të ngjashme