7 ushqimet që duhet t’i konsumoni kur ndiheni të lodhur

Prishtinë | 16 Tet 2019 | 20:20 | Nga Ekonomia Online

Gjatë stinës së verës, përgjithësisht ndiheni më të lodhur. Çfarë mund të bëni për të mos arritur në fund të ditës me bateritë e shkarkuara plotësisht? Një ndihmë e konsiderueshme sigurisht vjen nga këto 7 ushqime anti-lodhje që duhet të konsumohen nëse është e mundur çdo ditë, për të garantuar marrjen e nevojshme të përditshme të hekurit dhe kaliumit.

Pse janë të rëndësishme këto dy minerale? Hekuri është një element themelor në prodhimin e hemoglobinës dhe mungesa mund të shkaktojë lodhje kronike dhe nëse vazhdon gjatë, mund të shkojë deri në anemi. Kaliumi, nga ana tjetër, kontrollon ritmin e muskujve – duke përfshirë zemrën dhe aktivizon enzimat kryesore të metabolizmit. Një mangësi kaliumi, përveç lodhjes shkakton gjithashtu përgjumje, të vjellja dhe aritmi zemre.

Në galerinë e mëposhtme mund të gjeni 6 ushqimet që përmbajnë hekur plus një ushqim të shtatë – banane – e cila rezulton të jetë një aleat i shkëlqyer për të grumbulluar kalium.

  • Perimet me gjethe jeshile

Të ngjashme