8 mënyra të testuara si të ulni kolesterolin

Prishtinë | 12 Gus 2018 | 19:45 | Nga

Të gjithë i dimë pasojat e kolesterolit të lartë, por shumë prej nesh nuk e dinë se çfarë është kolesteroli apo çfarë i shkakton ai trupit tonë.

Sipas “National Heart, Lung and Blood Institute”, kolesteroli është një substancë e lëmuar, që trupi e prodhon natyrshëm. Ai krijohet në mëlçi dhe pastaj qarkullon me anë të gjakut për të ndihmuar tretjen, krijon hormone dhe shërben gjithashtu për të prodhuar Vitaminën D. Trupi juaj e merr kolesterolin nga mëlçia aq sa i nevojitet, por kur ju ushqeheni me një dietë tepër të lartë yndyrore si qumësht me ajkë, mish dhe yndyrna të ngopura, nivelet e kolesterolit mund të ngrihen më shumë se norma e lejuar.

Ka mjaft rëndësi të dini se edhe gjenetika luan një rol të veçantë në ulje-ngritjet e kolesterolit në trup. Nëse vuani nga kolesteroli i lartë, rreziku për sëmundjet e zemrës gjithaq do të shtohet. Dhe natyrisht, edhe ushqimet bëjnë diferencën e tyre.

pini-caj

3-sallate

4-exercise

9-pakeso-duhanin

 

Të ngjashme