A është goja e thatë një simptomë e Coronavirusit?

Prishtinë | 01 Pri 2020 | 08:58 | Nga Ekonomia Online

Ekzistojnë disa simptoma të dukshme të koronavirusit dhe të tjera që mund të jenë të paqarta.

Shenjat e zakonshme, janë një temperaturë e lartë, kollë e vazhdueshme, e thatë dhe gulçim.

Sipas Shërbimi Kombëtar të Shëndetit, goja e thatë shpesh nuk është një shenjë e ndonjë gjë serioze.

Ekzistojnë disa faktorë se pse një person mund të ketë një gojë të thatë duke përfshirë frymëmarrjen përmes gojës tuaj gjatë natës, duke marrë ilaçe të caktuara, ankth ose trajtim të kancerit.

Goja e thatë mund të ndodhë si rezultat i dehidrimit, i cili mund të jetë rezultat i të qenit i sëmurë.

Koronavirusi bën që pacientët të ndjehen të sëmurë, kështu që është e rëndësishme të dini se cilat janë simptomat e tjera.

Nëse keni një gojë të thatë së bashku me ethe dhe kollë, rekomandohet të qëndroni në shtëpi për një periudhë shtatë ditësh pasi të keni filluar simptomat.

Nëse jetoni me të tjerët, është e rëndësishme që të izoloheni në një dhomë dhe të gjithë personat e tjerë në shtëpi të qëndrojnë në shtëpi për 14 ditë, raporton “The Sun”, transmeton lajmi.net.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme