A fshihet ilaçi për humbje peshe pas vdekjes së dy mijë personave

Prishtinë | 25 Sht 2019 | 08:21 | Nga Ekonomia Online

Një gjykim i rëndësishëm francez do të fillojë për të hulumtuar nëse një pilulë diabeti e përshkruar për humbje peshe ishte pas vdekjeve të gati 2,000 njerëzve.

Servier, prodhuesi i ilaçit, akuzohet se mashtroi përdoruesit mbi efektet anësore vdekjeprurëse të një ilaçi të përdorur më vonë për të trajtuar diabetikët me mbipeshë.

Besohet të jetë një nga skandalet më të mëdha të kujdesit shëndetësor në Francë dhe kompania po gjykohet për vrasje dhe mashtrime.

Servier ka mohuar akuzat, duke thënë se nuk gënjeu për efektet anësore.

Ekspertët francezë të shëndetit besojnë se ilaçi i njohur si Mediator mund të kishte vrarë diku midis 500 dhe 2,000 njerëz përpara se të dilte përfundimisht në treg në vitin 2009.

Rregullatori shtetëror i medikamenteve në vend, i akuzuar se nuk ka vepruar për të parandaluar vdekjet dhe lëndimet, është gjithashtu në gjyq.

Gjyqi do të përfshijë më shumë se 2,600 paditës dhe 21 të pandehur dhe pritet të zgjasë gjashtë muaj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme