Arsyet pse duhet të hani oriz

Prishtinë | 14 Shk 2020 | 10:22 | Nga Ekonomia Online

Orizi ka përfitime të shumta shëndetësore.

Ai është burim i energjisë për trupin dhe është i mirë jo vetëm për lëkurën, por edhe për rregullimin niveleve të sheqerit në gjak.

Këtu janë përfitimet shëndetësore të orizit dhe arsyet pse duhet konsumuar ai:

Është burim i energjisë

Ka vlera të larta të ushqyesve

Mund të parandalojë shfaqjen e sëmundjeve

Mbron nga kanceri

Kontrollin presionin e gjakut

Nuk përmban gluten – lehtë mund ta shtoni në shujtat tuaja

Të ngjashme