Cigaret elektronike vranë së fundi 42 njerëz në SHBA, mbi 2000 të sëmurë për tetë muaj

Prishtinë | 15 Nën 2019 | 17:37 | Nga Ekonomia Online

Numri i vdekjeve nga tymosja e cigareve elektronike, është rritur në 42 njerëz në tërë Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë bërë të ditur Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Një total prej 2,172 personash në çdo shtet Alaska, Washington DC dhe Porto Riko tani po përballen me një sëmundje misterioze të mushkërive që i lë mjekët pak rekurs, përveç t’i vendosin në ventilatorë pacientët, të përshkruajnë terapi dhe të shpresojnë për më të mirën, njofton Klan Kosova.

CDC ka konfirmuar të gjitha 42 vdekjet dhe raportet se ato kanë ndodhur në 24 orë duke mbajtur të qëndrueshme gjeografikisht nga javën e kaluar.

Rritjet mund të jenë ngadalësuar, por sëmundjet mbeten të përhapura dhe të rënda si pasojë e tymosjes, theksohet tutje në studimin amerikan.

Më 15 tetor, një atlet 17 vjeçar duhej t’i nënshtrohej një transplantimi urgjent të dyfishtë në mushkëri, pasi avull u largua nga mushkëritë aq të skuqura sa ai nuk ishte në gjendje të merrte oksigjen.

Më në fund, zyrtarët njoftuan një përparim të premten e kaluar. Ata gjetën acetate të vitaminës E në një numër të madh të mostrave të cigareve elektronike të përdorura nga njerëz të sëmurë, dhe besojnë tani që një kombinim i derivatit të vitaminës me vaj dhe THC janë një ‘fajtor i fortë’.

Një konferencë shtypi e pritur të Premten në 15 nëntor ka të ngjarë të zbulojë më shumë detaje në hetimin e vazhdueshëm të zyrtarëve shëndetësorë mbi shpërthimin e sëmundjeve të lidhura me avullimin.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme