Cili është ushqimi që përshpejton plakjen

Prishtinë | 14 Nën 2020 | 20:59 | Nga Ekonomia Online

Ushqimet me bazë gruri cilësohen si ushqime të dëmshme dhe mendohet se përshpejtojnë procesin e plakjes, përfshirë këtu edhe dëmtimin e organeve dhe indeve dhe natyrisht rrudhat.


Shkaktari kryesor i plakjes është niveli i lartë i sheqerit në gjak. Kjo edhe është arsyeja pse personat që vuajnë nga diabeti duken më të plakur se të tjerët.

Gruri në vetvete përmban një lloj aspak të zakontë karbohidratesh, të cilat nuk mund të gjenden tek ushqimet e tjera.

Substanca e quajtur “amilopektinë”, e cila është gjetur në sheqerin në gjak, që vjen nga gruri, në fakt është më i fortë se sheqeri i pastër. Kjo substancë rrit nivelin e sheqerit në gjak më shumë se cdo karbohidrat tjetër.

Të ngjashme