Dashuria ju shëndosh…

Prishtinë | 01 Dhj 2020 | 23:05 | Nga Ekonomia Online

Dashuria mund të na verbojë, por mund të shtojë edhe ca kile më tepër. Këtë kanë treguar së fundmi shkencëtarët të cilët thonë se ata që bien në dashuri shëndoshen mesatarisht me 4 deri në 5 kilogramë brenda vitit të parë. Kjo më tepër vlen për të martuarit.

Doktoreshë Catherinë Hankwy tregoi për “Independent” se disa çifte shtojnë tre deri në katër kile, të dy partnerët brenda tre muajsh nëse fillojnë bashkëjetesën.

Kjo ndodh se ushqimi bëhet thelbësor për çiftet, të cilët shoqërojnë dhe inkurajojnë njëri tjetrin për tu ushqyer mirë.

Doktoresha thotë se më pas shtimi në peshë mund të dëmtojë edhe marrëdhëniet për shkak të uljes së vetëvlerësimit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme