Diabeti i tipit 2 nxit sëmundjen e Parkinsonit në 32%

Prishtinë | 14 Qer 2018 | 14:16 | Nga

Njerëzit me diabet të tipit 2 kanë pothuajse gjasë që një e treta nga ta të zhvillojnë sëmundjen e Parkinsonit në jetën e mëvonshme, ka gjetur një studim i madh.

Hulumtimet që përfshijnë tetë milionë njerëz – duke përfshirë dy milionë pacientë në Angli me diabetin e tipit 2 – gjetën rrezikun e rritur me 32 për qind, njofton Klan Kosova.

Shkencëtarët nga Universiteti College në Londër zbuluan se rreziku ishte dukshëm më i lartë për pacientët më të vegjël dhe ata me komplikacione nga diabeti, të tilla si dëmtimi i syve dhe veshkave.

Gjetjet shtojnë një numër gjithnjë në rritje të provave se sëmundjet mund të lidhen gjenetikisht ose si pasojë e rezistencës së insulinës në tru.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme