Dieta planetare e shëndetit

Prishtinë | 20 Jan 2019 | 12:11 | Nga Ekonomia Online

Një dietë është zhvilluar që premton të shpëtojë jetën, ushqejë dhjetë miliardë njerëz dhe pa shkaktuar dëmtim katastrofik në planetin.

Shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë se si do të ushqehen miliarda njerëz në dekadat që do të vijnë.

Përgjigja e tyre është “Dieta planetare e shëndetit”, e cila nuk i heq krejtësisht mishin dhe qumështin.

Por, rekomandohet që të marrim shumicën e proteinave nga arrat dhe bishtajoret (si fasulet dhe thjerrëzat).

Çfarë ndryshimesh duhet të bëjmë?

Nëse hani mish çdo ditë atëherë ky është ndryshimi i parë. Një hamburger në javë ose një biftek në muaj janë më se të mjaftueshme.

Ju ende mund të merni disa pjesë të peshkut apo pulës një javë, por bimët janë pjesa tjetërprej nga të vijnë protenat. Studiuesit po rekomandojnë arrat dhe bishtajoret çdo ditë.

Gjithashtu frutat dhe perimet duhet të jenë gjysma e pjatës çdo ditë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme