A e dini se çka ndodh nëse e shtrydhni qepën në lëkurë?

Prishtinë | 12 Tet 2016 | 18:00 | Nga

A e keni ditur që qepa mund të jetë ndihma e parë tek djegiet e rënda. Qepa jo vetëm që është përbërës i pashmangshëm i shumë gjellëve, por është edhe magji e vërtetë kur është fjala për shërimin e disa sëmundjeve dhe të disa problemeve shëndetësore! Këto janë disa mënyra në të cilat mund t’a përdorni në mënyrë të efektshme.
Kundër djegieve

Me siguri së paku një herë në jetë jeni djegur. Herën tjetër kur ju ndodh kjo gjë, priteni një copë qepe dhe shtrydhni në zonën e djegur të lëkurës. Veprimi i saj natyral antiseptik dhe se-dativ do të pengojë shfaqjen e infeksioneve dhe të vragave të mëvonshme.

Zbut dhimbjet nga pickimi i insekteve

Në rast se një insekt ju ka pickuar gjëja e parë që ju duhet të bëni është të kafshoni një qepë dhe ta vendosni mbi lëkurë. Së shpejti do të zvogëlohen ënjtjet dhe do të parandalohet reaksioni alergjik pasi qepa ka veti antiinfamatore.

Shëron prerjet

Mund të ketë efekte të dobishme në rastin e një prerje të papritur. Së pari thjesht aplikoni një fetë qepë mbi vendin e prerë për parandalimin e infeksionit, pastaj, aplikoni disa fletë qepë, rrjedhimisht plaga do të pastrohet dhe gjakderdhja do të ndalet shumë shpejt.

Qepa shëron infeksionet

Shtypni një gjysmë qepë duke krijuar një masë homogjene dhe aplikojeni në zonën e infektuar. Pas disa orësh, infeksioni do të fillojë të dalë nga trupi. Plaga duhet të pastrohet rregullisht dhe procedura të përsëritet derisa infeksioni të ketë dalë jashtë trupit.

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme