Gjendja e mirë shpirtërore, me këshillat e gjyshes

Prishtinë | 09 Tet 2019 | 19:32 | Nga Ekonomia Online

Bimët aromatike dhe erëzat: mësoni se si të hiqni ankthin dhe stresin dhe jepni vetes një nxitje të tërheqjes së energjisë nga natyra dhe ballkoni i shtëpisë tuaj!

Pranvera është një shpërthim i ngjyrave dhe aromave dhe gjithashtu përmban një sasi të pabesueshme substancash që mund të na ndihmojnë të ndihemi më mirë natyrshëm.

Ndaloni stresin me borzilok: jo vetëm për pesto: kjo bimë aromatike e jashtëzakonshme, e pasur me kripëra minerale të tilla si kaliumi dhe hekuri, është gjithashtu e shkëlqyer për mbajtjen në kontroll të zemrës dhe ruajtjen e ekuilibrit të presionit të gjakut. Për një efekt qetësues të menjëhershëm është e mjaftueshme që të nuhatni aromën e saj të jashtëzakonshme. Ju gjithashtu mund të përdorni disa gjethe të freskëta për infuzion tonik ose disa pika esencë të cilat do të mbushin me aromë dhomat e shtëpisë. Në ballkon është një domosdoshmëri!

Asnjë ankth me kanellë: një aromë shumë e mire, e cila jep një kënaqësi të menjëhershme në ëmbëlsirat dhe kapuçin, për një fillim të përsosur për ditën. Ideale për të shmangur ankthin: asgjë më të mirë për të rikthyer humorin e mirë dhe për të kënaqur qiellzën.

Relaks me livando: për të relaksuar mendjen dhe muskujt tuaj, livando është me të vërtetë një aleat i jashtëzakonshëm. Ngjyra dhe aroma e kësaj kaçube luajnë një veprim qetësues që nxit relaksimin e muskujve. Kjo bimë barishtore është një kurë e vërtetë – të gjitha për zbutjen e ankthit, stresit dhe humorit të zi: përbërësit e tij, substancat e hidhura, acidet ursolike, flavonoidet, vaji esencial dhe taninet nuk janë vetëm të dobishme për qetësimin e sistemit nervor, por edhe për për të lehtësuar dhimbje koke dhe për të trajtuar pagjumësinë.

Mirupafshim dhimbjes: një tjetër përbërës i çmuar aromatik, i përsosur për lehtësimin e çrregullimeve paramenstruale dhe dhimbjeve të ciklit falë përmbajtjes së flavonoideve, gjë që ndihmon në ribalancimin e sistemit hormonal. Sage ka një efekt anti spazmik që mund të zvogëlojë tensionin në muskujt, duke promovuar qetësi dhe relaksim. I pasur me minerale, përmban hekur, kalium, kalcium, natrium, fosfor, mangan, zink, bakër, magnez dhe selen, shkruan bota.al. Falë përmbajtjes së vitaminës A, B1, B2, B3, B6, C, E, K dhe J, ai është një aleat i çmuar natyror kundër lodhjes së muskujve. E shkëlqyeshme për të ngrënë, mund të nuhatet e freskët ose të përdoret si vaj esencial.

Nuk ka më trishtim me shafran të Indisë: për të garantuar humor pak të mirë, ne shtojmë një çikë shafran të Indisë në pjatat tona. Nëse ai është shpërndarë në supe, ose shtuar në mish, kjo erëz me ngjyrë okër promovon humor të mirë. Për mëngjesin d, ne mund të përdorim shafran të Indisë për të përgatitur qumështin e artë që do të merret për një muaj: në sajë të efektit detoksikues, ne do të përmirësojmë epidermën dhe do të forcojmë sistemi imunitar. Kjo jo vetëm që përdoret për përgatitjen e kerrit, “shafrani i Indive” sipas disa studimeve gjithashtu gëzon cilësi antikancer.

Të ngjashme