Gjumi i vikendit nuk e zëvendëson gjumin e humbur gjatë javës

Prishtinë | 14 Dhj 2019 | 09:43 | Nga Ekonomia Online

Shpesh herë mendohet se mungesa e gjumit gjatë ditëve të punës mund të kompensohet gjatë vikendeve, mirëpo një studim i ri nuk e mbështetë këtë ide.

Studimi i kryer nga The Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ka gjetur se gjumi i fundjavës nuk e zëvendëson gjumin e humbur gjatë pesë ditëve të punës, shkruan Medicalnewstoday.

“Mesazhi kryesor i këtij studimi është se fjetja e gjatë në vikend nuk e rimëkëmbë imunitetin dhe metabolizmin e dëmtuar nga pagjumësia”, ka thënë  Kenneth Wright, i cili është studiues në Universitetin e Kolorados.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme