Grejpfruti, vetitë e jashtëzakonshme të tij që ndoshta si keni ditur

Prishtinë | 16 Nën 2022 | 21:42 | Nga Ekonomia Online

Grejpfrut është një frut me veti të panumërta të dobishme për trupin. Një gotë me lëng grejpfrut do të sjellë, përveç vitaminës C, kaliumin, likopenin, kalciumin, sheqerin dhe fosforin.

Studimet zbulojnë se kimikatet bimore brenda tij do të ndihmonin për të mbrojtur nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës, do të ndihmonin metabolizmin dhe rregullonin nivelet e insulinës, luftojnë lodhjen, ethet, kapsllëkun, aciditetin e tepërt dhe shumë më tepër.

Përfitimet:

Ulë ndjesinë e oreksit. Edhe era e saj do të jetë në gjendje të zvogëlojë ndjenjën e urisë. Sasitë e larta të fibrave brenda ju lejojnë të plotësoni urinë.

Është një aleat i vlefshëm kundër gripit. Ndihmon në uljen e aciditetit në trup. Naringin, që i jep grejpfrutit shijen e tij të hidhur, është një antioksidant i fuqishëm.

Është antiviral, antibakterial, anti-kancerogjen dhe anti-inflamator.

Kapsllëku. Lëngu i grejpfrutit në mëngjes është një ilaç i shkëlqyeshëm për të kontrolluar kapsllëkun. Stimulon zorrën e trashë, duke nxitur lëvizjen e zorrëve. Grejpfruti mund të lehtësojë fryrjet dhe dhimbjet në stomak.

Ethet. Lëngu i grejpfrutit dhe tulit ndihmojnë në rikuperimin nga ethet. Forcon sistemin imunitar në përgjithësi. Kombinuar me ujë, lëngu i grejpfrut mund të luftojë etjen dhe të ruajë hidratimin për një kohë të gjatë. Ky përfitim është për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C.

Ilaç i shkëlqyeshëm kundër lodhjes. Grejpfruti dhe lëngu i limoni mund të jenë një ilaç për rritjen e shpejtë të niveleve të energjisë.

Pagjumësia. Një gotë me lëng grejpfrut, para se të shkoni në shtrat, do të jetë në gjendje të nxisë gjumin e shëndetshëm dhe të lehtësojë simptomat e bezdisshme dhe pasojat e pagjumësisë.

Diabeti. Konsumimi i grejpfrutit ndihmon në uljen e nivelit të niseshtës në trup, rregullimin e rrjedhës së sheqerit në trup dhe menaxhimin efektiv të sëmundjes, shkruan noa.al. Kjo falë flavonoideve që gjenden brenda tij.

Sëmundjet kardiovaskulare. Grejpfruti lejon trupin e njeriut të rregullojë kolesterolin, që do të thotë se minimizon rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare të shkaktuara nga problemet e kolesterolit.

Parandalon kancerin. Tuli dhe fibra e grejpfrut do të ndihmonin lëvizjet e zorrëve, duke zvogëluar shanset për zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë. Marrja e grejpfrutit gjithashtu do të zvogëlonte rrezikun e zhvillimit të kancerit të prostatës.

Të ngjashme