Kanabisi mund të ndihmojë në luftimin e kancerit

Prishtinë | 23 Kor 2018 | 17:45 | Nga

Kanabisi mund të forcojë sistemin imunitar dhe të luftojë kancerin, kanë treguar disa studime të realizuara së fundmi.

Shkencëtarët kanë bërë thirrje për realizimin e më shumë studimeve , pasi kanë analizuar efektet e kësaj substance në luftimin e kancerit.

Studimet kanë treguar se kimikati i quajtur phytocannabinoids mund të ndalojë shumimin dhe shpërndarjen e qelizave kancerogjene, të bllokojë furnizimin me gjak të tumoreve si dhe ulë aftësinë e kancerit për t’i mbijetuar kimioterapisë.

Shkencëtarët kanë deklaruar se ka përfitime nga kimikati THC, qe i bën “high” personat që tymosin këtë drogë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme