Këto janë pesë arsyet e thjeshta pse nuk po ju zhduken puçrrat nga fytyra

Prishtinë | 14 Sht 2020 | 21:00 | Nga Ekonomia Online

Nëse vuani nga puçrrat e fytyrë si një i rritur ose një adoleshent, mund të keni provuar të gjitha llojet e produkteve për të pastruar lëkurën tuaj. Dhe nëse je këtu, ka mundësi që këto produkte nuk po funksionojnë

Këtu janë pesë arsye që i japin ekspertët për të gjithë ju që keni probleme me aknet.

Ju nuk e kuptoni fytyrën tuaj

Një nga çështjet më të mëdha që shohim me njerëzit që vuajnë nga puçrrat është se ata nuk e kuptojnë fytyrën e tyre, çfarë e shkakton, çfarë ka ndodhur me lëkurën e tyre dhe pse aknet shpërthejnë për disa dhe qetësohen lehtësisht për të tjerët.

Aknet priren të ndodhin rreth pubertetit kur gjëndrat dhjamore prodhojnë sebum dhe fillojnë funksionimin. Kur prodhohet shumë sebum, vaji mund të bllokojë poret dhe folikulat e qimeve. Kjo tërheq bakteret që çojnë në puçrra fytyre. Ndërsa djemtë adoleshent duket se vuajnë më shumë se vajzat adoleshente, gratë e rritura tentojnë të vuajnë më shumë nga shpërthimi i akneve, sesa burrat e rritur. Pse?

Fajësoni hormonet. Pilulat e kontrollit të lindjes mund të normalizojnë hormonet, të cilat mund të zvogëlojnë aknet. Ushqimi i yndyrshëm, çokollata dhe qumështi nuk shkaktojnë puçrra, por mund t’i përkeqësojnë ato. Ndaj, kujdes me çfarë konsumoni!

Ju nuk jeni në programin e duhur

Produktet më të mira për të luftuar aknet janë acid salicilik dhe peroksidi benzoilit. Acidi salicilik vepron si një eksfoliant, pastron poret tuaja dhe folikulat e bllokuara nga sebumi i tepërt, ndërsa qetëson edhe acarimin. Peroksidi benzoylit do të vrasë bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre. Përdorini së bashku, këto dy përbërës që mund të ndihmojnë në pastrimin e lëkurës brenda disa javësh.

Përdorni produkte sipërfaqësore

Kur është fjala për trajtimin e inflamacionit të lëkurës, mund të mendoni një zgjidhje të mirë. Shumë pastrues në të vërtetë mund të përkeqësojnë lëkurën tuaj, shkruan Class. Ju nuk duhet të përdorni më shumë se një produkt peroksidi salicilik ose benzoyl në fytyrën tuaj në të njëjtën kohë dhe sigurisht jo në të njëjtën linjë.

Gjithashtu, produktet e akneve kanë tendencë të formulohen për lëkurën adoleshente, sepse një përqindje e lartë e adoleshentëve vuajnë nga puçrrat e fytyrës. Nëse jeni të rritur, mund të përdorni një produkt shumë të ashpër për të trajtuar aknet tuaja. Lëkura e të rriturve është shumë më e hollë se lëkura e një adoleshenti, kështu që shikoni për një peroksid benzoyl 2% ose një produkt të acidit salicilik 5% nëse jeni rritur.

Ju nuk qëndroni mjaftueshëm në një regjim

Lëkura e acaruar kërkon kohë për t’u qetësuar dhe shëruar. Jepini vetes të paktën gjashtë javë deri në dy muaj të një regjimi para se të dorëzoheni dhe provoni diçka tjetër. Dhe sigurohuni që të aplikoni trajtim në të gjithë zonën e prekur. Nëse ju trajtoni një vend, bakteret mund të rriten diku tjetër. Sapo të pastrohet lëkura juaj, është e rëndësishme që të vazhdoni rregullimin për një kohë dhe pastaj të ngadalësojeni.

Ju duhet të shihni një dermatolog

Disa lloje të puçrrave në fytyrë nuk mund të trajtohen me produkte të thjeshta. Nëse puçrrat nuk janë pastruar, lini takim me një dermatolog.  Ekzistojnë trajtime me recetë që mund të zhdukin puçrrat më mirë se çdo aparaturë në funksion të tyre.

Të ngjashme