Marrja e tepërt e këtij suplementi të zakonshëm mund të shkaktojë rënie të flokëve, dhimbje kyçesh dhe lodhje

Prishtinë | 06 Dhj 2021 | 13:36 | Nga Ekonomia Online

Ngrënia e një diete të pasur me vitamina dhe minerale mund të ndihmojë në luftimin e infeksioneve dhe inflamacioneve, dhe marrja e suplementeve për t’u siguruar që po merrni mjaftueshëm nga ato të duhurat mund të veprojë si një mburojë shtesë mbrojtjeje për shëndetin tuaj.

Megjithatë, marrja e tepërt e vitaminave dhe mineraleve të caktuara në fakt mund të ketë një efekt negativ. Seleni është një nga këto minerale. Kur merret si duhet, ka disa përfitime. Por teprimi mund të çojë në rënie të flokëve, lodhje dhe simptoma të tjera të frikshme.

Çka është Seleni ?

Seleni është një komponent kyç i disa enzimave dhe proteinave të quajtura selenoproteina, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen kundër dëmtimit të qelizave. Gjendet në ushqime si arra braziliane, pulë dhe bukë gruri integrale, dhe është gjithashtu i disponueshëm në formë suplementi.

Ndërsa trupi juaj ka nevojë vetëm për një sasi të vogël të selenit për të funksionuar, marrja e një suplementi seleniumi mund të ketë përfitime të shumta.

Ndihmon në neutralizimin e radikaleve të lira në trup që përndryshe mund të shkaktojnë sëmundje të lidhura me stresin oksidativ si sëmundjet e zemrës dhe Alzheimer. Gjithashtu, funksionon për të përshpejtuar metabolizmin tuaj për përmirësimin e shëndetit të tiroides dhe humbje më të shpejtë të peshës. Tingëllon mirë, apo jo? Por kini kujdes: Marrja e tepërt e selenit mund të ketë disa efekte anësore mjaft të rrezikshme (për të mos përmendur të pakëndshme).

Sa selen është toksik për njerëzit?

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, të rriturit e moshës 51 deri në 70 vjeç mund të marrin 55 mikrogramë selen në ditë. Kjo dozë e rekomanduar do të ndihmojë në parandalimin e mungesës së selenit, e cila mund të shkaktojë shtim në peshë dhe ulje të imunitetit kundër viruseve të zakonshme. Por ata paralajmërojnë kundër marrjes së 400 mikrogramëve ose më shumë të mineralit në ditë, i cili mund të jetë toksik.

Çfarë ndodh nëse keni shumë selen në trupin tuaj?

Efektet e marrjes së tepërt të selenit (i quajtur edhe toksiciteti i selenit) me kalimin e kohës do të jenë shumë të dukshme. Një studim i publikuar në Archives of Internal Medicine zbuloi se simptomat e zakonshme të toksicitetit të selenit përfshijnë lodhje, rënie të flokëve, diarre, dhimbje kyçesh dhe brishtësi dhe njolla të thonjve. Studiuesit shtuan se njerëzit që marrin sasi të tepërt të selenit në sistemin e tyre mund të kenë gjithashtu “erë hudhre” – kur nuk kanë ngrënë as hudhër!

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma dhe jeni të shqetësuar se mund të jenë për shkak të marrjes së selenit, vizitoni mjekun tuaj. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme