Mësoni më shumë rreth hudhrës

Prishtinë | 20 Mar 2018 | 23:20 | Nga

Hudhra është një barishte që rritet në mbarë botën. Mendohet se vendi i origjinës së hudhrës është Siberia, por është përhapur në vende të tjera të botës mbi 5000 vjet më parë.

Hudhra përdoret për të kuruar shumë probleme të lidhura me zemrën dhe gjakun. Këto probleme përfshijnë presionin e lartë të gjakut, presionin e ulët të gjakut, kolesterolin e lartë, sëmundjet koronare të zemrës, atakun në zemër, zvogëlimin e rrjedhjes së gjakut për shkak të arterieve të ngushta si dhe forcimin e arterieve(arteriosklerozës).

Disa njerëz përdorin hudhër për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë, kancerin e stomakut, kancerin e gjirit, kancerin e prostatës, nishanet kancerogjene (mieloma ) dhe kancerin e mushkërive. Gjithashtu hudhra përdoret për të trajtuar kancerin e prostatës dhe kancerin e fshikëzës.

Hudhra është provuar se është efektive për trajtimin e prostatës të theksuar (hiperplasia beninje prostatike, BPH), fibrozës cistike, diabetit, osteoartritit, hemorragjisë (rinitit alergjik), diarresë, presionit të lartë i gjakut në shtatzëni (pre-eklampsia) dhe gripin e derrit. Gjithashtu përdoret për të parandaluar kafshimet e mushkonjave, për parandalimin e ftohjes dhe trajtimin dhe parandalimin e infeksioneve bakteriale dhe kërpudhave.

Hudhra përdoret gjithashtu për problemet me veshkat, sindromin e lodhjes kronike, çrregullimet menstruale, nivelet anormale të kolesterolit të shkaktuara nga virusi HIV, si dhe për të kuruar gulçimet e lidhura me sëmundjen e mëlçisë, ulçërat e stomakut. Hudhra mund të kurojë gungat në indet e gjirit të shkaktuara nga sëmundja fibrocistik e gjirit, si dhe një sëmundje të lëkurës të quajtur skleroderma.

Përdorime të tjera përfshijnë trajtimin e etheve, kollës, dhimbjes së kokës, dhimbjes së stomakut, kongjestionit të sinusit, hemorroideve, astmës, bronkitit, problemeve me frymëmarrjen, sheqerin e ulët të gjakut, diarrenë, tuberkulozin, infeksionet urinare, infeksionin e hundës dhe të fytit të quajtur difteria, ndjeshmërinë ndaj kollitjes, ndjeshmërinë e dhëmbëve, inflamacionin e stomakut (gastrit), si dhe një sëmundje seksualisht të transmetueshme të quajtur trikomoniasis vaginale. Ajo përdoret gjithashtu për të luftuar stresin dhe lodhjen.

Disa njerëz aplikojnë vajin e hudhrave në lëkurën ose thonjtë e tyre për të trajtuar infeksionet kërpudhore dhe lythat. Ajo aplikohet edhe në lëkurë kundër humbjes së flokëve dhe pickimit të mushkonjave.

Hudhra përdoret në vaginë për luftimin e infeksioneve maja dhe mund të injektohet në trup për të luftuar dhimbjet e gjoksit. Në ushqime dhe pije mund të përdoren hudhra të freskëta, hudhër pluhur, dhe vaj hudhër për të shtuar aromë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme