Mos e ndani nga tryeza ujin me limon

Prishtinë | 25 Nën 2019 | 23:44 | Nga Ekonomia Online

Pirja e një gote me ujë të nxehtë dhe limon është një nga ritualet më të shëndetshme në mëngjes. Lëngu i limonit është një antioksidant i fuqishëm sepse është i pasur me vitamina B dhe C, kalium, karbohidrat, vajra esenciale dhe ushqyesve të tjerë.

Konsumi i rregullt i lëngut të limonit siguron një shtytje të fuqishme në sistemin tonë imunitar, përmirëson tretjen, ulë oreksin, stimulon humbjen e peshës në një mënyrë të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe nxit ekuilibër të duhur të pH në trupin tonë.

Përdorni lëng limoni për të lehtësuar çrregullimet e mëposhtme:

Luftoni papastërtitë e fytyrës

Lëngu i limonit është një ilaç i shkëlqyeshëm për të parandaluar zhvillimin e puçrrave në fytyrë, në rastin e sëmundjeve të rënda është në gjendje të zbusë efektet. Fërkoni fytyrën butësisht me gjysmën e një limoni, kjo teknikë zëvendëson të gjitha ato kimikate në mënyrë të natyrshme i përhapur në kozmetikë.

Gurët e veshkave

Kaliumi rrit nivelet e citratit në urinë, e cila parandalon formimin e oksalateve.

Forcon imunitetin

Lëngu i limonit përmirëson funksionin limfatik, i cili ndihmon sistemin tonë imunitar për të zbuluar dhe eliminuar patogjenët.

Redukton oreksin dhe stimulon humbjen e peshës

Vitaminat në limon rregullojnë sheqerin në gjak, shkruan noa.al. Për më tepër, lëngu i limonit përmirëson tretjen, stimulon tretjen e ushqimit.

Problemet e fshikëzës

Pini ujë dhe limon gjatë ngrënies për të kuruar këtë problem të dhimbshëm.

Thonjtë e dobët

Lëngu i limonit forcon thonjtë dhe eliminon njolla të bardha.

Helmimi i ushqimit

Kur udhëtoni, shpesh pini ujë dhe limon. Kjo do t’ju mbajë të sigurt nga surpriza të pakëndshme si helmimi me ushqim.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme