Mos i injoroni këto shenja, paralajmërojnë probleme shëndeti

Prishtinë | 14 Tet 2021 | 22:57 | Nga Ekonomia Online

Trupi gjithmonë ka një mënyrë për të treguar që disa gjëra në organizmin tuaj janë të gabuara. Stresi nuk është një kusht që manifestohet ekskluzivisht mentalisht, por gjithashtu mund të pasqyrohet fizikisht.

Kjo nuk është gjithmonë e lehtë për të përcaktuar se ju jeni nën stres, por është e nevojshme që të rishikojë zakonet e saj dhe rutinë. Faqja e internetit Indy100 nxjerr në pah gjashtë shenjat e stresit bazuar në të dhënat e mbledhura nga organizatat shëndetësore.

Dhimbje koke

Stresi është një nga shkaqet e dhimbjes së kokës, e cila është më pak e rrezikshme se sa migrena, pasi është e mundur të shërohet në mënyra të zakonshme. Reduktimi i stresit dhe situatave stresuese gjithashtu çon në uljen e problemeve të dhimbjes së kokës.

Gjumi i keq

Problemet e gjumit të keq janë një tregues se jeni nën stres. Ekziston një lidhje e ngushtë midis gjumit dhe shëndetit mendor në përgjithësi. Për të pasur më pak probleme me pagjumësi, madje edhe nën stres, është e rëndësishme për të vendosur kohën për të fjetur dhe zgjimin, dhe përdorimin e telefonave dhe kompjuterëve.

Probleme të lëkurës

Stresi mund të shkaktojë ekzemë, akne, psoriasis, si dhe shumë probleme të tjera të lëkurës. Lëkura e thatë dhe plasaritur mund të jetë gjithashtu pasojë e dështimit për të pasur ujë të mjaftueshëm. Ndjenjat e lodhjes dhe marrja e tepërt e kafeinës mund të çojnë në dehidratim të lëkurës.

Tension në muskujt dhe dhimbje

Stresi shkakton tension të muskujve, gjë që mund të shkaktojë dëme të shumta. Joga, ushtrimet rekomandohen për të shmangur problemet. Ndryshimet në shprehitë mund të kontribuojnë në eliminimin e stresit dhe kthimin e një jetese më të shëndetshme.

Apetiti

Humbja e oreksit ose rritja e oreksit janë një nga shenjat e stresit. Stresi aktivizon luftën në trup, e cila inkurajon oreksin dhe rrit nivelin e kortizolit dhe insulinës.

Problemet seksuale

Stresi ndikon në humbjen e interesit në seks. Humbja e epshit shpesh lidhet me lodhjen. Stresi mund të jetë një shkak i tërthortë i mos funksionit erektil, por gjithashtu çon në rritjen e presionit të gjakut dhe rritjen e konsumit të alkoolit. Shkaku më i zakonshëm i problemeve në seks është psikik.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme