Omega 3 nuk ndihmon vetëm zemrën

Prishtinë | 26 Kor 2018 | 22:47 | Nga

Omega 3 nuk ka efekte pozitive vetëm për zemrën dhe trurin.

Këtë e dëshmojnë studime nga Universiteti i Oxfordit, pasi sipas hulumtimeve Omega 3 mund të nxisë edhe gjumin madje duke e bërë atë edhe më të rehatshëm, njofton Klan Kosova.

Në një sprovë të vitit 2014, duke marrë 600 milion në ditë ndihmoi një grup prej 7 deri 9 vjeç të flinin më mirë brenda 16 javëve.

Studiuesit përdorën sensorë të duarve që matin sa shpejt dolën në gjumë fëmijët dhe sa herë u zgjuan gjatë natës.

Deri në fund të periudhës 16 javore në të cilën fëmijët morën shtesat omega-3, ata flinin për një mesatare prej 58 minutash më shumë dhe u zgjuan shtatë herë më pak gjatë natës sesa në fillim të studimit.

Autori Dr Paul Montgomery thotë se ka gjasa të punojë edhe për të rriturit.

Pikërisht përse mund të funksionojë, nuk është përcaktuar, por teoritë sugjerojnë se një substancë e gjetur në yndyrna omega-3, mund të ulë ankthin ose të ndihmojë me lirimin e melatoninës që na bën të ndihemi të përgjumur, njofton Klan Kosova

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme