Përfitimet nga kripa e Himalajeve

Prishtinë | 17 Jan 2022 | 22:36 | Nga Ekonomia Online

Në një studim të publikuar në “Journal of Herbal Medicine”, hulumtuesit kanë dalë në përfundimin se kripa e Himalajeve, së bashku me lëngun e limonit, ndihmojnë në trajtimin e dhimbjeve të kokës.

Ajo që duhet të bëni është të shtrydhni lëngun e një limoni në një gotë me ujë e ta përzieni me 2 lugë kripë himalaje. Dhimbja e kokës do të pushojë brenda pak minutave dhe kjo pije nuk ka asnjë efekt anësor.

Kjo kripë përmban 84 elemente, të cilat ndihmojnë për rritjen e nivelit të seretoninës (hormonit të lumturisë) dhe forcojnë sistemin nervor.

Ndër përfitimet kryesore të kësaj kripe janë:

  • Rregullimi i nivelit të sheqerit në gjak
  • Rrit përçueshmërinë tek qelizat nervore për përpunimin e informacionit dhe komunikimin.
  • Pastron sinuset e bllokuara (që mund të jenë një nga shkaktarët e dhimbjes së kokës).
  • Nxjerr acidet nga qelizat e trupit, sidomos qelizat e trurit.
  • Rrit nivelin e seretoninës dhe melatoninës
  • Vepron si një element i fortë kundër depresionit.
Fjalë Kryesore:

Të ngjashme