Përmirësoni shëndetin mendor përmes fitnesit

Prishtinë | 11 Tet 2020 | 06:50 | Nga Ekonomia Online

Të gjitha llojet e aktiviteteve që mund të ndihmojnë ankthin dhe depresionin.

Provat tregojnë se ushtrimi ka një efekt të dobishëm. Një studim i vitit 2019, botuar në JAMA Psychiatry, zbuloi se aktiviteti fizik është një strategji efektive parandaluese për depresionin. Një tjetër studim i vitit 2015 zbuloi se ushtrimi mund të jetë po aq i dobishëm në trajtimin e depresionit të butë deri të moderuar, si antidepresivët dhe psikoterapia.

Kur ushtrojmë, truri lëshon endorfina, si dhe dopaminë dhe serotonin. “Shumë shpesh, të njëjtat kimikate janë pjesë e ilaçeve antidepresive”, tha Prof Nanette Mutrie nga Instituti i Universitetit të Edinburgh për Sport, Edukim Fizik dhe Shkenca Shëndetësore.

“Qëllimet e tua duhet të jenë me të vërtetë të arritshme”, këshillon Sarah, një trainere personale në Londër. “Krenohuni për çdo hap që bëni”. Ajo gjithashtu thotë se do të keni pengesa gjatë rrugës dhe nuk duhet të ndjeheni të dekurajuar.

Mutrie sugjeron një program të thjeshtë në këmbë. “Filloni duke ecur për 10 minuta në ditë dhe gradualisht ngriteni”. Shumica e telefonave inteligjentë tani kanë pedometra, kështu që ju të mund të ndiqni hapat tuaj: 7,000 hapa në ditë është një objektiv i mirë për të vendosur veten tuaj, me qëllimin që ta rritni përfundimisht atë në rekomandimin e qeverisë nga 10,000 hapa çdo ditë.

Kur ushtroheni, është mirë të bëni pushim, ose të ndaleni plotësisht, nëse ndiheni të mbingarkuar. Mos u ndjeni sikur keni dështuar sepse ju është dashur të ndaleni.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme