Pesë gabimet që nuk duhet t’i bëni në një takim të parë

Prishtinë | 13 Sht 2021 | 23:30 | Nga Ekonomia Online

A ju ka ndodhur ndonjëherë të shkoni në një takim të parë i cili më pas kthehet në… takimin e vetëm? Mos u shqetëso, kjo u ndodh të gjithëve. Shpesh nuk e kuptojmë se pavarësisht nga hijeshia jonë, ne bëjmë gabime thelbësore që i bëjnë të tjerët të mos dëshirojnë të na shohin.

Takimi i parë, pesë gabimet që nuk duhet t’i bëni kurrë

Përtacia: falë periudhës së zgjatur të karantinës dhe pasigurisë së këtyre kohërave, të gjithëve u ka ndodhur të bëhen përtac. Tani, për të dalë nga shtëpia, na duhet një arsye e mirë apo edhe vetëm aftësia për të hequr pantallonat e gjera për të veshur xhinse. Me pak fjalë, një nga pengesat vdekjeprurëse brenda një çifti të sapoformuar ose midis dy personave që do të shkojnë në takimin e tyre të parë është përtacia.

Po, është e vërtetë, në vend që të dilni jashtë mund të vazhdoni të bisedoni në Facebook. Nëse doni një marrëdhënie të vërtetë, do të duhet të bëni pak më shumë përpjekje dhe të tregoni veten të ngazëllyer dhe plot dëshirë për të vepruar!

Unë dhe ish-i im: na mjaftonte vetëm të shkruanim për ish-in sepse menjëherë keni menduar për një person të veçantë. Në fakt, ne të gjithë kemi në të kaluarën një ish, i cili me të vërtetë ka “shkatërruar” jetën tonë. Epo, një person me të cilin keni një takim të parë nuk është njeriu i duhur për të dëgjuar për ish-in tuaj!

Herët ose vonë, në çdo marrëdhënie, vjen një kohë kur ju flisni për të kaluarën dhe tregoni se çfarë ka ndodhur para se të takoheni. Sidoqoftë ish të dashurit, duhet të prezantohen sa më vonë!

Gënjeshtra: Është e panevojshme të thuhet, gënjeshtrat janë një parandaluese mjaft e dukshme për çdo person dhe çdo lloj marrëdhënieje. Në një takim të parë, ato janë një kartë e keqe biznesi! Mos gënjeni se kush jeni, interesat tuaja ose ato që bëni në jetë: herët a vonë, tjetri do ta zbulojë misterin dhe natyrisht do të ikë shpejt!

Humori: Secili prej nesh ka një sens shumë personal të humorit dhe për këtë, nuk kemi asgjë për të thënë. Sidoqoftë, shmangni paraqitjen në një takim të parë si një peshk i vërtetë aksionesh, i paaftë për të bërë ose marrë një shaka! Njerëzit që e marrin veten shumë seriozisht, madje pa bërë asnjë shaka, janë mirë në intervista për të gjetur një punë, por… shumë pak më mirë kur bëhet fjalë për të gjetur dashuri!

Këmbëngulja: Ju keni arritur të dilni me personin që ju pëlqente prej kohësh. Komplimente! Tani mos e bëj veten jo vetëm shumë të dobishëm, por edhe të bezdisshëm dhe sinqerisht, të tepruar. Ju nuk keni nevojë t’i kërkoni vazhdimisht tjetrit që ta shihni, as t’i dërgoni një mesazh çdo sekondë. Të gjithë kemi kohë dhe metoda të ndryshme kur bëhet fjalë për të qenë të “hapur” ndaj të tjerëve: gjithashtu respektoni ato të personit që ju intereson! Të këmbëngulësh shumë, mund të përfundojë duke të bërë të dukesh si një person i pakëndshëm. Rezultati? Pas dy ose tre takimeve të para askush nuk do të dëshirojë të ketë asgjë me ju!

Të ngjashme