Pesë shenja se po konsumoni pak karbohidrate

Prishtinë | 28 Nën 2020 | 23:50 | Nga Ekonomia Online

Ka një arsye shkencore se pse shumica prej nesh priremi drejt ushqimeve të shijshme e që kanë sasi të lartë të karbohidrateve.

Megjithatë, disa të tjerë në mënyrë aktive e shmangin këtë grup ushqimesh, duke besuar gabimisht se kështu kontribuojnë në mirëqenien dhe shëndetin e tyre.

Përkundrazi, konsumimi i ulët i karbohidrateve mund të çojë në një sërë komplikimesh dhe efektesh anësore të nënvizuara nga ekspertja australiane Susie Burrell.

Karbohidratet janë të domosdoshme në mënyrë që ta mbështesni në mënyrë efikase metabolizmin tuaj, andaj më poshtë mund t’i lexoni pesë shenjat se nuk jeni duke i konsumuar ato sa duhet:

1.Nuk po humbni peshë

2.Ndjeheni të lodhur

3.Trupi juaj ua kërkon sheqerin

4.Keni probleme me tretjen

5.Keni erë të keqe të gojës

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme