Pilula e lëkurës ndihmon në betejën e gërhitjes

Prishtinë | 12 Qer 2018 | 15:30 | Nga

Një pilulë që përdoret për të trajtuar gjendjen e lëkurës psoriasis gjithashtu mund të jetë sekreti për një gjumë të mirë të natës për miliona të prekur nga gërhitja e rëndë.

Droga, e quajtur dimethyl fumarate (e njohur edhe me emrin e saj të markës Tecfidera) përdoret për të zbutur inflamacionin që shkakton shpërthime të psoriasis, njofton Klan Kosova.

Por një studim i ri tregon se gjithashtu mund të lehtësojë simptomat e apneas së gjumit, një kusht që ndikon deri në pesë milionë njerëz në Britani, duke shkaktuar gërhitjen.

Shkencëtarët në Universitetin e Miçiganit në SHBA testuan drogën në 50 njerëz me apnea të gjumit dhe zbuluan se pas katër muajsh gjumi i tyre ishte ndërprerë nga gërhitja.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme