Pse duhet të konsumoni banane?

Prishtinë | 08 Pri 2020 | 07:11 | Nga Ekonomia Online

Banania është një fryt ekzotik që rritet sidomos në vendet e ngrohta me klimë tropikale. Ajo përmban sasi të mëdha seratonine, që ndihmon në proceset biokimike të trurit.

Këshillohet që njerëzit flegmatikë ta hanë me mjaltë. Ajo ndikon në shërimin e inflamacioneve kronike të mushkërive, sidomos të astmës bronkiale.

Konsumimi i bananes, shërben për:

Çlodhjen e zemrës;

Çlodhjen e muskujve dhe të gjithë trupit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme