Pse pandemia e Coronavirusit po ju shkatërron gjumin?

Prishtinë | 01 Pri 2020 | 09:40 | Nga Ekonomia Online

Këtu janë disa arsye që mund të jeni duke luftuar me gjumin tuaj gjatë pandemisë së coronavirusit dhe bllokimit që rezulton.

Mungesa e ekspozimit ndaj dritës natyrore, mungesa e aktivitetit fizik, stresi, frika e përgjithshme se bota po mbaron, e gjitha kjo dhe më shumë luan një rol, duke e bërë më të vështirë të keni një gjumë cilësor, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

Lajmi i mirë është se ka hapa që mund të ndërmarrim për të trajtuar të gjitha çështjet e reja të gjumit të që janë shfaqur gjatë mbylljes.

Dr Kat Lederle, është një eksperte e gjumit, autore dhe themeluese e Somnia.

Ja çfarë tha ajo: “Merrni pak dritë natyrale. Duhet të jesh në ambiente të mbyllura gjatë gjithë ditës (që është përgjigja më e mirë që mund të marrim për të ndihmuar në trajtimin e përhapjes së virusit) zvogëlon sasinë e vogël të kohës që zakonisht kalojmë jashtë edhe më shumë sesa normalja”.

Ndani kohën e punës dhe kohën e pushimit

Kur jeni duke punuar nga shtëpia është jashtëzakonisht e rëndësishme të dërgoni sinjale në trurin tuaj për të kuptuar qartë kur është koha për të punuar dhe kur është koha për të pushuar. Kjo është thelbësore për të rritur produktivitetin tuaj gjatë ditës dhe për t’u siguruar që mund të flini gjatë natës.

Merrni vakteve të rregullta

Mundohuni që të përmbaheni gjatë vakteve të rregullta për të mbajtur një orar të duhur dhe kështu të mbani sinjalet natyrale të gjumit të trupit tuaj.

Të qenit i ndërgjegjshëm për atë që sa vendosni në trupin tuaj gjithashtu ju ndihmon gjumi i mirë.

Ulja e stresit

Stresi dhe ankthi janë kontribuesit kryesorë në çështjet e gjumit. Sigurohuni që të merreni me stresin dhe ankthin kur ato lindin, kjo mund të nënkuptojë vetëdije, teknika të frymëmarrjes ose të bisedoni për shqetësimeve tuaja me një mik apo këshilltar.

Të ngjashme