Sa e dobishme është ushqyerja me gji?

Prishtinë | 13 Jan 2022 | 12:00 | Nga Ekonomia Online

Mjekët thonë se qumështi i gjirit përmban komponentë që rrisin imunitetin dhe mund ta mbajnë të porsalindurin të shëndetshëm.

Në Instagram, faqja Freedom To Feed, iniciativa e aktores nga India, Neha Dhupia për ushqyerjen me gji dhe prindërim, ndau një postim që nënvizonte përfitimet e ushqyerjes me gji në faza të ndryshme të foshnjërisë.

Sipas këtij informacioni, qumështi i gjirit paslindjes, i quajtur kolostrum, është një laksativ që ndihmon në heqjen e “mekoniumit ngjitës”. Kolostrum kuptohet se mbron zorrën e ndjeshme të foshnjës në fazën e sapolindur.

Kur foshnja mbush një muaj, oksitocina e çliruar nga gjiri lidh nënën dhe fëmijën. Ndihmon mitrën e nënës së re të kthehet në madhësinë e saj origjinale. Gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të shtrimit në spital për foshnjën, shkruan Indianexpress.

Në kohën kur fëmija mbush katër muaj, ushqyerja me gji ul rrezikun e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS). Përveç kësaj, rreziku afatgjatë i astmës gjithashtu ulet, së bashku me rrezikun e nënës për depresion pas lindjes.

Në moshën gjashtë muajshe, foshnja është gati për ushqime të ngurta, por duke vazhduar të ushqehet me gji, pakësohen disa rreziqe nga kanceri. Kur fëmija mbush nëntë muaj dhe nuk është në ushqime të ngurta, ju mund të vazhdoni t’i ushqeni me gji që mund t’i sigurojë të gjithë ushqimin.

Në 12 muaj, ushqyerja me gji redukton rrezikun e përjetshëm të foshnjës për sëmundje të zemrës, disa lloje kanceri, presion të lartë të gjakut dhe sëmundje të tjera kronike. Në 18 muaj, nëse vazhdoni të ushqeni me gji, ai do t’i japë sigurim ushqimor fëmijës tuaj kur ai është i sëmurë, duke i siguruar edhe hidratim.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme