Shenja se në trupin tuaj ka shumë estrogjen

Prishtinë | 17 Tet 2021 | 00:10 | Nga Ekonomia Online

Estrogjeni është hormoni primar femëror që është përgjegjës për zhvillimin dhe rregullimin e sistemit riprodhues dhe karakteristikat gjinore si qimet nën sqetull, rritjen e gjinjve dhe ciklin menstrual. Është shumë e rëndësishme të kontrollohet dhe të mbahet në një nivel normal, sepse estrogjeni i tepërt mund të shkaktojë kancer tek femrat.

Shkaqet e prodhimit të tepërt të estrogjenit

Ka dy mënyra me të cilat nivelet e estrogjenit të rriten natyrshëm dhe kjo është gjatë pubertetit dhe shtatzënisë. Por gjithashtu mund të ndodhë edhe për disa arsye të tjera. Ne mund të marrim estrogjen të tepërt nga mjedisi ose nga dieta jonë.

Në ditët e sotme nuk është e vështirë të rritet niveli i estrogjenit, sepse ai gjendet në ushqime që kanë pesticide toksike, herbicide dhe hormone të rritjes. Kini kujdes kur blini produkte në supermarket: kontrolloni përshkrimin dhe ku është prodhuar.

Përveç këtyre arsyeve, mund të ketë shkaqe të tjera që lidhen me stilin e jetës:

  • Konsumi i tepërt i alkoolit dhe ilaçeve
  • Sëmundjet e zemrës, diabeti, obeziteti dhe presioni i lartë i gjakut
  • stresi

Shenjat e estrogjenit të lartë tek femrat

Kushtojini vëmendje këtyre shenjave dhe mos hezitoni të shkoni te mjeku nëse vëreni diçka që ju shqetëson. Nëse niveli juaj i estrogjenit është i lartë, mund të ndjeni simptoma të mundshme si:

Ënjtje dhe zbutje të gjoksit

Shumë gra ndjejnë ndryshime në gjoksin e tyre gjatë ciklit të tyre dhe shtatzënisë, sepse gjinjtë janë shumë të ndjeshëm ndaj hormoneve. Nëse keni plagë në gjinj ose nëse keni vënë re se janë të fryrë më shumë se zakonisht, kjo mund të jetë për shkak të estrogjenit të lartë.

Luhatjet e humorit

Estrogeni ndikon në gjendjen tuaj mendore dhe në humor. Mund të ndiheni të dëshpëruar ose të keni ankth dhe emocionet tuaja mund të shfaqen gjatë gjithë kohës pa asnjë arsye.

Gunga fibrocistike në zemër

Nëse keni mbizotërim estrogjen, gjinjtë tuaj mund të bëhen të mprehta. Kjo mund të jetë dhimbje e butë ose e dhimbshme. Mos hezitoni të shkoni menjëherë te mjeku nëse keni vënë re gunga në indin tuaj të gjirit.

Rënie Flokësh

Zakonisht ky është një problem mashkullor, por kur prodhoni shumë estrogjen, flokët mund të fillojnë të bien më shumë se normalisht. Kjo mund të shkaktojë një gjendje edhe më depresive. Por ju duhet të mbani mend, se numri i flokëve të humbura varet edhe nga stili i jetës suaj.

Shtim në peshë

Ju nuk jeni duke ngrënë së tepërmi dhe duke u shtrirë në shtrat 24/7, por keni vërejtur se zona juaj e belit është duke u bërë më e madhe. Kjo mund të jetë një shenjë e estrogjenit të tepërt. Ju gjithashtu mund të vuani nga fryrja dhe përpiqeni për të humbur peshë edhe pasi të keni qenë në një dietë.

Menstruacione jo të rregullta

Duhet të jetë një shenjë e rëndësishme për një grua kur periodat e saj ka qenë gjithmonë në kohë dhe papritmas ato vijnë më herët apo më vonë. Perioda menstruale kontrollohet me kujdes nga nivelet e hormoneve në trupin tuaj dhe nëse ekziston një çekuilibër i një hormoni, e gjithë perioda menstruale mund të ndryshojë.

Ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës

Nëse keni probleme me gjumin, mund të ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës. Kjo eshte normale. Por nëse e keni vënë re se jeni të lodhur më shumë se zakonisht dhe mënyra juaj e jetesës nuk ka ndryshuar, mund të jetë një shenjë paralajmëruese për të kontrolluar nivelet e hormoneve.

Vështirësi për të rënë në gjumë

Estrogjen i tepërt mund të shkaktojë probleme të ndryshme gjumi. Ju mund të jeni shumë aktivë dhe jo në gjendje të flini, ose e kundërta, mund të ndiheni të përgjumur gjatë gjithë kohës. Kushtojini vëmendje nëse shprehitë tuaja të fjetjes kanë ndryshuar papritur pa ndonjë arsye bindëse ose ndryshim në nivelet e stresit.

A i kontrolloni ndonjëherë nivelet e hormoneve? Lini një koment më poshtë nëse ky artikull ishte i dobishëm dhe interesant për ju.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme