Shenjat që jep trupi kur diçka nuk shkon

Prishtinë | 29 Pri 2021 | 23:45 | Nga Ekonomia Online

Trupi i njeriut është një mekanizëm i ndërlikuar me procese të shumta që shpesh veprojnë në të njëjtën kohë, në mënyrë të pavarur. Kur diçka nuk shkon me trupin, ne patjetër e ndiejmë atë. Megjithatë, shumë njerëz nuk i kushtojnë vëmendje shenjave që u jep trupi dhe shpesh është tepër vonë për të vepruar.

Këtu janë shenjat e rëndësishme që ju nuk duhet t’i injoroni:

Lëkura e thatë

Lëkura e thatë është shenjë e mungesës së vitaminës E dhe duhet të trajtohet në kohë. Hani më shumë bajame, fara, lakër, vaj vegjetal, spinaq, peshk dhe vezë për të rritur nivelet e kësaj vitamine në sistemin tuaj.

Këputje e flokëve dhe thonjve

Ky problem zakonisht shkaktohet nga nivele të pamjaftueshme të vitaminës D dhe kalciumit në trup. Për ta eliminuar atë, është e nevojshme të konsumoni perime të tilla si patate dhe brokoli, të pini qumësht lope të papërpunuar, kos dhe të hanë më shumë grurë dhe drithëra.

Dëshirë për ëmbëlsira

Kur sistemi juaj nervor është i rraskapitur dhe ka nevojë për energji kërkon ëmbëlsirë. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të kapni menjëherë çokollatën- në vend të kësaj, provoni të hani pak mjaltë ose çokollatë të zezë për të zvogëluar dëshirat për ëmbëlsira.

Varësia nga acidet

Nëse papritur keni një dëshirë për ushqim acid, ju ndoshta keni disa probleme me mëlçisë ose fshikëz e tëmthit. Për të zgjidhur këtë problem, hani më shumë limona dhe boronica.

Dëshira për peshk

Dëshira për ushqim deti është rezultat i mungesës së jodit dhe mund të zgjidhet me përdorimin e algave të detit, fasuleve, peshkut ton dhe merluc.

Gjakderdhje e mishrave të dhëmbëve

Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve është shpesh një shenjë e mungesës së vitaminës C, prandaj sigurohuni që çdo ditë të hani lakër, brokoli, kivi, manaferra, domate, bizele dhe papaja.

Dëshira për ushqime të kripura

Nëse dëshironi ushqime të kripura, kjo është një shenjë e inflamacionit ose infeksionit në sistemin riprodhues ose në traktin urinar.

Irritim, dhimbje këmbësh, cilësi e dobët e gjumit

Këto probleme shkaktohen nga mungesa e kaliumit dhe magnezit në trup. Në mënyrë që të rritet niveli i të dy mineraleve, vlen të përdoret më shumë lakër, arra, spinaq, fara liri, fara luledielli dhe bajame.

Lëkurë e thatë në bërryla

Nëse vini re se bërrylat janë shumë të thatë, kjo është një shenjë e mungesës së vitaminës A dhe C. Shtoni më shumë kunguj, portokalle dhe kajsi në dietën tuaj, për të zgjidhur këtë problem.

Të ngjashme