Si ndikon konsumimi i tepërt i çajit?

Prishtinë | 29 Kor 2018 | 16:15 | Nga

Çaji është një pije e lashtë, që pretendon të ketë shumë përfitime shëndetësore.

Pija përmban kafeinë, fluoride dhe flavonoide.

Një studim vuri në dukje se duke pasur tre filxhanë çaji rregullisht mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 11 për qind.

Por si ndikon konsumimi i tepërt i çajit?

Konsumimi i kafeinës: Çaji i gjelbër dhe kafeja përmbajnë 40 mg kafeinë për filxhan, sipas Brown University. Dhe konsumimi i tepërt i saj mund të çojë në varësi të kafeinës, gjë që mund ta bëjë të vështirë për ju të përqendroheni, t’ju shqetësoni, të ndjeni nervozizëm ose të mos flini mirë

Absorvimi: Taninet, kanë një përbërje kimike në çaj që se mund të ndërhyjnë në aftësinë e trupit për të absorbuar hekurin nëse konsumohen në sasi të tepërt. Raportet nga Universiteti Shtetëror i Kolorados thonë se çaji mund të zvogëlojë aftësinë e një personi për të thithur hekurin me 60 për qind. Për vegjetarianët të cilët gjithsesi nuk konsumojnë shumë hekur, duke pasur shumë çaj mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të mungesës së hekurit.

Ndikon në barna: Çaji mund të ndërpresë me disa ilaçe nëse konsumohet në sasi të mëdha. Nëse jeni një caj dashës dhe jeni duke kryej terapi mjekësore, kërkoni leje nga mjeku juaj nëse mund ta pini atë. Efektshmëria e disa antibiotikëve mund të rritet nëse pini çaj, thotë një studim i kryer në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland. Çaji gjithashtu mund të zvogëlojë efikasitetin e disa barnave si MAOI-s, droga kimioterapike, kontraceptivët oralë dhe klozapine.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme