Si të përdorni lëngun e patates për rritjen e flokëve

Prishtinë | 26 Mar 2019 | 10:35 | Nga Ekonomia Online

Patatja është një nga perimet më popullore të nëntokës. Përveç përdorimit të larmishëm në kuzhinë, patatja përdoret edhe për lëkurën dhe flokët. Lëngu i patates në veçanti është i mrekullueshëm për rritjen e flokut, siç do ta mësoni në këtë artikull.

Përfitimet e Lëngut të Patates Për Rritjen e Flokut

Patatja përmban vitaminat B dhe C. Ajo është gjithashtu e pasur me zink dhe hekur të cilat e ushqejnë flokun në rrënjë dhe promovojnë rritjen e tij. Lëngu i patates është shumë i mirë për pastrimin e skalpit nga zbokthi dhe parandalon rënien e flokut. Për më tepër, nëse e kombinoni me mjaltë dhe vezë, ku lëng shërben si një zbutës mjaft efikas. /AgroWeb.org/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme