Si të vishet një i porsalindur në stinën e nxehtë të verës?

Prishtinë | 22 Kor 2019 | 20:15 | Nga Ekonomia Online

Nënat e reja, me siguri e pyesin veten, sesi duhet të vishet një i porsalindur në stinën e nxehtë të verës?

Së pari si ta kuptoni që foshnja juaj ka vapë?
-Ata marrin ngjyrë të kuqe në të gjithë trupin dhe fytyrë
-Lëkura e tyre mund të jetë e nxehtë
-Fëmija juaj mund të fillojë të djersisë
-Frymëmarrja mund të ndryshojë dhe ata mund të fillojnë të marrin frymë me shpejtësi

Çfarë t’i vishni?
-Reduktoni numrin e shtresve të rrobave
-Mbajeni fëmijën larg nga rrezet e forta të diellit
-Shmangni daljet në mesditë
-Zgjidhni pëlhura të cilësisë së mirë (pambuk)
-Vishini rroba të lirshme

Si ta freskoni fëmijën tuaj?
1.Jepuni një dush të freskët para se të shkojnë në shtrat. (Kjo është mënyra më e mirë për të freskuar trupat e tyre)
2.Kontrolloni vazhdimisht temperatuarën
3.Rrisni sasinë e lëngjeve që ata marrin
4.Mbajeni ajrin e freskët në dhomën ku qëndron bebi.

(Spitaliamerikan.com)

Të ngjashme