Simptomat e Parkinsonit, 15 shenjat e hershme paralajmëruese që nuk duhet t’i injoroni

Prishtinë | 24 Nën 2018 | 11:17 | Nga Ekonomia Online

Sëmundja e Parkinsonit prek një në pesë njerëz, por ju duhet t’i dini cilat janë simptomat e kësaj sëmundje.

Parkinson është një çrregullim degjenerativ i rrugeve nervore që ndikon në lëvizshmërinë dhe aftësinë mendore. Ajo shkaktohet nga humbja e qelizave në tru, të cilat quhen substantia nigra.

Parkinsoni nuk është një sëmundje fatale, por që ka mjaft efekte të dëmshme në tru.

Simptomat kryesore të Parkinsonit janë:

1. Dridhje
2. Lëvizje të ngadalsuara
3. Muskujt të ngurtë dhe të papërkulur
Kurse simptomat tjera janë:
4. Probleme balancimi
5. Mungesë e nuhatjes
6. Probleme urinimi
7. Dhimbje nervore
8. Probleme me seks
9. Marramendje, vizion të paqartë
10. Vështirësi të gëlltitjes
11. Prodhim i tepërt i pështymës
12. Probleme gjumi
13. Depresion dhe ankth
14. Probleme me kujtesën
15. Çmenduri.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme